• Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

Sulgtäidisega või sünteetilise täidisega magamiskott?

See on probleem, mille lahendamiseks peate teadma, kus ja millistes kliimatingimustes te enamasti oma kotti kasutama hakkate.
Mis üldse annab magamiskotile soojuse? Selleks on õhk, mis on parim soojusisolaator pärast vaakumit! Soojusisolatsiooniefekt tekib tänu sellele, et vastavalt täidisest, kas udusulgede ja mikrokiudude vahele jääb hulgaliselt õhku. Mida rohkem õhku suudab sisaldada magamiskoti täidis (sulgede või udusulgede ja fiiberkiudude vahele, mikrofiibertäidise puhul ka imepeenikeste torukeste sisse), seda soojem magamiskott on.


Heade udusulgkottide eeliseks on nende väike kaal, väga hea soojusisolatsioonivõime, kiire kuivamine (juhul kui on ikka kvaliteetsulgedega tegemist), pikk kasutusaeg (kvaliteetsetel pardi udusulgedel kuni 10 aastat).
Millised udusuled on head? Loe juba edasi lehekülje lõpust.

Hea sulgkott on aga soe ja hea siis, kui suled on kuivad. Probleemiks on, et märgunud või pidevast suurest õhuniiskusest niiskunud udusulgede maht väheneb ja sellega koos kaotab udusulekott osa oma soojusisolatsioonivõimest. Ka öösel telgis väljahingatav hingeõhk sisaldab palju niiskust, mis kondeenseerub telgilakke ja osaliselt ka magamiskotti, kui ventilatsioon telgis on minimiseeritud soojuse hoidmise nimel.
Spetsialistid soovitavad sulgkotti kasutada kuivemas kliimas ja mitte mööda lasta ühtegi võimalust koti kuivatamiseks tuule või päikese käes- mine tea, millal jälle saab. Juhtivad magamiskottide tootjad soovitavad madalates mägedes (meie huvisfääris Alpid, Tatrad ja Kaukaasia) matkajatele just niiske kliima tõttu eelistada sünteetilise täidisega magamiskotte.
Kaasaegsete parimate sünteetilise täidisega magamiskottide plussideks on niiskuse mitteimenduvus, kiire kuivamine, täidised ei määrdu kergesti ega nõua seetõttu ka nii sageli pesu (soovitame võimalusel siiski kasutada magamiskoti siselina).

Magamiskotti ostes (kui tahate sünt. täidisega kotti) oleks aga veel üks nõuanne. Kui vajate pikaealist kotti- pöörake tähelepanu, milline materjal on magamiskoti täidiseks. Kui sildil on mainitud lihtsalt polüester (Polyester) või Hollowfiber või kui pole üldse täidist märgitud, on tegu iganenud täidisega, mis niiskub kergesti, hiljemalt paari aastaga kaotab oma mahu (kui hoiate magamiskotti kokkukeeratuna) ja seega väheneb väga oluliselt ka koti soojusisolatsioonivõime.
Samuti on viimastel aastatel muutunud maailma juhtivate magamiskotitootjate suhtumine varem laialt ka magamiskottides kasutatud nimekasse ja juba üle paarikümne aasta vana Thinsulate täidisvilla- muidu isolatsiooniomaduste poolest hea täidis kaotab kokkusurutuna hoides oma mahu samuti hiljemalt paari aastaga (oma ülipeente kiudude tõttu on see halva kujumäluga) ja kergesti niiskudes (liiga hügroskoopne) kleepub totaalselt kokku, kaotades igasuguse mahulisuse ja termoisolatsioonivõime (katsetega ja praktikas kontrollitud). Just sel põhjusel ei kasuta oma klientidest ja kaubamärgist lugupidavad tootjad Thinsulate enam magamiskottide täidisena.

Kõikides Ferrino magamiskottides on täidisteks juba ainult parimad ja kaaseagsemad mikrokiudvillad - SETA, Fiber H4, Fiber HTF, Fiber HTF Compact; HTF Performance, maailmakuulsad Du Pont® täidised nagu Hollofil II, Quallofil, Thermolite PLUS, Thermolite EXTREME ning sünteetiliste täidiste lipulaev POLARGUARD 3D (kuni 2004 aastani k.a.).
Isegi kõige lihtsamais ja odavamais Ferrino magamiskottides on kasutusel juba 4 sisekanaliga kaasaegsed Fiber H4 kiud.
Ferrino magamiskottide sünteetiliste täidiste headeks omadusteks on veel kujumälu (ei karda pikaajalist hoidmist kokkusurutuna, sest uuemad kiud on enamasti jämedamad, tugevamad ja elastsemad)); veehülgavus (null- hügroskoopsus ja parimad villad on töödeldud ka silikooniga (Du Ponti täidisvillad), udusulgedele lähedane soojusisolatsioonivõime, mis on saavutatud kaasaegsete kõrgtehnoloogiate juurutamisel mikrofiiberkiudude tootmises (juuksekarvast kümneid kordi peenemate kiudude sees on veel omakorda vaheseintega eraldatud (elastsus, kujumälu) 4 kuni 7 õhukanalit; erinevat tüüpi fiiberkiudude koos kasutamine; kiudude erinevad punumis- ja kudumisviisid). Ja ka kaalu poolest ei jää sünteetilise täidisega magamiskotid enam väga palju alla udusulekottidele.

Ühesõnaga kvaliteetsete ja kaasaegsete sünteetiliste täidistega magamiskottide omadused on juba vägagi lähedased heade ja kvaliteetsete udusulekottide omadustele ning parimad neist isegi edestavad sulekotte mõne kasutajale olulise näitaja poolest. 

 

Ferrino magamiskottide täidised.